Türkiye Atletizm Federasyonu

Türkiye Atletizm Federasyonu

Türkiye Atletizm Federasyonu

Türkiye Atletizm Federasyonu 1922 tarihinde TİCİ olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı bünyesinde kurulmuştur. Uluslararası Atletizm Federasyon Birliği olan IAAC üyeliğine aynı yıl 1922 yılında katılmıştır. Türkiye’nin atletizm alanında temsilcileri ile dünyada çeşitli rekorlar kıran Türkiye Atletizm Takımı, 20 yaş altı yapılan müsabakalarda rekorlar kırmaya devam ediyor. Türkiye Atletizm Federasyonu olarak dünyada çeşitli olimpiyatlara katılmış temsilcilerimiz birçok altın, gümüş ve bronz madalyalar getirirken, çeşitli rekorlara da imza atmıştır. Bunun dışında müsabakalarda dereceye bile giremeyen sporcularımız Türkiye’de rekor kırdığını da hatırlatalım.

Türkiye Atletizm Federasyonu
Türkiye Atletizm Federasyonu

Buna örnek olarak 2013 yılında Avrupa Salon Şampiyonası’ndaki temsilcimiz Hüseyin Atıcı, mücadelede 11. Bitirmiştir. Fakat Türkiye’de 19,59’luk süre ile salon rekoruna imza atmıştır. İkinci örnek olarak 2008 Yaz Olimpiyatları sırasında Selim Bayrak adlı sporcumuz 10.000 Metre Erkekler finalinde 12. Sırada tamamlasa da Türkiye’de rekor derecesine girmiştir. Bunun haricinde dünya rekoru kıran temsilcimiz de bulunuyor. Elvan Abeylegesse adlı Etiyopya asıllı temsilcimiz 2004 tarihinde Golden League’de uzun mesafe koşusunda Norveç ayağında dünya rekoru kırarak Türkiye’de ve dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Daha sonraki gelen Türkiye rekorları da sonradan Türk vatandaşı olan yabancı uyruklu temsilcilerimizden gelmeye devam edince bazı durumlarda asıl Türk vatandaşlı sporcularımız eleştirilere maruz kalmıştır.

Rekorları Silinmiş Türkiye Atletizm Sporcuları

Yabancı uyruklu olup sonradan Türk vatandaşı olan sporcularımız çeşitli rekorlar kırmaya devam ederken, kendi alanlarında Türk temsilcilerimizde Türkiye’de rekorlar kırmaya devam etmektedir. Fakat bazı durumlar var ki sporcuların kullandığı maddeler ya da farklı durumlardan dolayı men cezaları almaktadır. Bu duruma örnek olarak Nevin Yanıt adlı temsilcimiz verilebilir.

Nevin Yanıt, Türkiye’de rekorlar kırdığı gibi altın madalyalar alan engelli koşucumuzdur. 2013 Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandığı gibi 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’de rekor kırarak 100 metrede 5. Olmuştu. Fakat biyolojik pasaport bilgileri ile beraber yasaklı madde kullandığından dolayı 3 yıl men cezası almıştı. Bunun üzerine altın madalyası elinden alındığı gibi kırdığı rekorlar da elinden alınarak iptal edilmişti.

Bir diğer temsilcimiz ise Pınar Saka adlı sporcumuzdur. Türkiye salon rekoru kıran Pelin Saka, birçok rekorlara imza atmıştır. Her yıl rekorları yenilese de yaşadığı biyolojik pasaport düzensizliğinden dolayı 3 yıl men ceza aldı. Bu durumdan dolayı kazandığı birçok rekorlar silinmiş ve aldığı ödüller elinden alındı.

Türkiye Atletizm Federasyonu bünyesinde onlarca sporcumuz sıkı çalışmaların ardından yeni gelen sporcularımızla beraber yeni rekorlara imza atmaktadır. Hali hazırda İsveç Gavle’de gerçekleşen 20 yaş altı yarışmalarda 5 madalya getiren temsilcilerimiz, İsveç Boras’ta ilk günde 8 temsilcimiz finale çıkmıştır. 20 yaş alt sporcularımız çok daha sıkı çalışırken, uzun ve kısa mesafeli koşularda dereceye daha fazla girmektedir. Bu gidişle Türkiye Atletizm Federasyonu bünyesinde bulunan temsilcilerimizi yakın zamanda dünya şampiyonlarıyla görebileceğiz.

Author: yellowleopard979

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir